Zdrowie

Warunki, w których dzisiaj żyjemy pozostawiają wiele do życzenia. Industrializacja, wzmożony transport, nowe technologie oraz „niska emisja” – wszystko to powoduje zmianę struktury powietrza, pełnego pyłu i metali ciężkich, którym oddychamy. Mowa tutaj przede wszystkim o zanieczyszczeniach (o których słyszymy na każdym kroku w dzisiejszych czasach), ale także o złym stosunku tlenu, dwutlenku węgla, azotu i wodoru w powietrzu. To wszystko ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia mimo że na co dzień tego nie odczuwamy. Odpowiednia dieta i styl życia to 1, ale pamiętajmy, że jemy tylko od 3 do 5 razy dziennie a dorosły człowiek wykonuje średnio ok. 26 000 oddechów dziennie. Więc zadbanie o jakość powietrza jest jedną z najważniejszych rzeczy, aby utrzymać odpowiedni stan zdrowia organizmu. Niestety w dzisiejszych czasach jest to utrudnione. Codziennie słyszymy w radiu, TV, czytamy artykuły w Internecie o złej, a czasem tragicznej jakości powietrza do takiego stopnia, że naukowcy zalecają pozostanie w mieszkaniach, zamiast wychodzenia na (nie)świeże powietrze.

 

W naszej normobarii panuje idealnie czyste powietrze. Bez żadnego pyłu, bez metali ciężkich. Oprócz czystości powietrza, w komorze panuje mieszanka powietrza, dzięki której organizm absorbuje najwięcej tlenu przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa i możliwości przebywania w środku bez ograniczeń.  

ciśnienie_powietrza_Normobarica.pl.png

Więc o co chodzi z tym składem powietrza?

Głównym celem sesji w komorze normobarycznej jest odpowiednie dotlenienie komórek i dostarczenie tlenu do uszkodzonych tkanek naszego organizmu, co ogranicza powietrze którym oddychamy na co dzień. Oprócz wyższej zawartości tlenu (36-41%) wyższe jest również ciśnienie (1500hPa). Zgodnie z podstawowymi prawami fizycznymi Henry’ego - objętość gazu który rozpuszcza się w cieczy jest wprost proporcjonalna do ciśnienia parcjalnego tego gazu. Oznacza to, że im wyższe ciśnienie panuje, tym więcej tlenu jest się w stanie rozpuścić w osoczu krwi. Co oznacza, że oddychając powietrzem w komorze normobarycznej krew, nie tylko jest transportowana przez czerwone krwinki ale jest rozpuszczana w osoczu co pozwala na lepsze dotlenienie komórek.

Skład_Powietrza_normobarica.pl.png

Jak widać na wykresie powyżej, różnica jest też w zawartości dwutlenku węgla oraz wodoru.

Dwutlenek węgla, paradoksalnie jest bardzo potrzebny w procesie oddychania. Człowiek z wdychanego powietrza pozyskuje wraz z tlenem właśnie dwutlenek węgla. Po co? Tlen stanowi pożywkę dla komórek naszego ciała jednak aby mógł prawidłowo trafiać do wszystkich komórek niezbędna jest hemoglobina i dwutlenek węgla. Aby proces odżywiania komórek przebiegał prawidłowo niezbędny jest właśnie do tego dwutlenek węgla. CO2 spełnia jeszcze jedną bardzo ważną rolę w organizmie – Dzięki niemu mięsnie, naczynia włosowate oraz ściany narządów jamistych się nie kurczą. Skurcze tych narządów to droga nie tylko do niedotlenienia organizmu ale również do problemów z układem oddechowym oraz pokarmowym. Dodatkowo, aby równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie była utrzymana na odpowiednim poziomie, potrzebny jest do tego właśnie dwutlenek węgla. A jak wiadomo szczególnie osobom aktywnym fizycznie, brak tej równowagi prowadzi do wielu poważnych chorób (szczególnie nerek).
Oczywiście skrajności nigdy nie były najlepsze dlatego w Normobarii panuje stężenie dwutlenku węgla od 0,5 do 1,5 %. Dbamy o odpowiedni stosunek dwutlenku węgla w komorze, aby zmaksymalizować korzyści dla naszego zdrowia.

 

Wodór dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym od zawsze był na pierwszym miejscu w badaniach nad gazami terapeutycznymi. Mowa tutaj o wodorze w postaci molekularnej – H2. Wodór oprócz zdolności translokacyjnych do jąder komórek wykazuje silne właściwości: przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antyapoptotyczne oraz cytoprotekcyjne. Tego najpowszechniej występującego pierwiastka we wszechświecie w komorze jest ok. 0,5%.

 

Oprócz wdychania wodoru, można go również dostarczać drogą pokarmową, a dokładniej przez wodę do picia. W Normobarii w Dąbrowie Górniczej podczas każdej sesji dostępna jest dla państwa woda red-ox bez ograniczeń. Więcej na temat wody red-ox dowiesz się TUTAJ.

Terapia Normobaryczna daje niezwykłe rezultaty w chorobach oraz dysfunkcjach takich jak:

  • Autyzm, Zespół Aspergera

  • Astma i alergie

  • Przewlekłe stany zapalne

  • Cukrzyca i jej powikłania

  • Mózgowe porażenie dziecięce

  • Reumatyzm

  • Nadwaga i otyłość

  • Stwardnienie rozsiane

  • Wszelkie choroby dermatologiczne

  • Migrena