Sport

Terapia Hiperbaryczna staje się coraz bardziej popularna w świecie sportu i rekreacji. Najlepsi sportowcy na świecie korzystają z tlenoterapii próbując w błyskawicznym tempie wrócić do pełnej sprawności po kontuzjach, ale również profilaktycznie, aby wzbogacić efekty swoich treningów i przygotowań do zawodów. Popularne również stało się HBOT dla sportowców uprawiających sport rekreacyjnie, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstania urazów/kontuzji, a zarazem poprawiają swoją wydolność, kondycję i co najważniejsze – Zdrowie.

 

 

Naturalny doping:

W sporcie, a już na pewno w tym wyczynowym, aby być najlepszym czasem nie trzeba wiele – kilka punktów, centymetrów, milisekund. Niby nie tak dużo, ale jednak są pewne granice, które żeby przekroczyć, nie wystarczy trening i odpowiednia dieta. W pewnym momencie trzeba zadbać o inne sfery takie jak dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych jak i tlenu do komórek, aby one mogły Pracować lepiej i regenerować się szybciej. Dlatego sportowcy tacy jak: Michael Phelps, Tiger Woods, Novak Djokovic, Cristiano Ronaldo, Thiago Alves, Wayne Rooney, a nawet Grzegorz Krychowiak, nigdy nie odmówili terapii tlenowej w podwyższonym ciśnieniu, aby osiągnąć swoje cele.

 

Każdy, a tym bardziej osoby aktywne fizycznie wiedzą, jak ważne jest dotlenienie organizmu zarówno podczas jak i po wysiłku. Podczas wysiłku diametralnie rośnie zapotrzebowanie na tlen, a wraz z wzrostem wydolności potrzeba go coraz więcej. Niektórzy sięgają po nielegalne metody zwane powszechnie dopingiem. Zazwyczaj są to związki, które poprawiają przyswajalność oraz transport tlenu do komórek (doping krwią, meldonium, erytropoetyna).

 

Dzięki terapii hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić więcej tlenu, a on sam jest nie tylko transportowany przez czerwone krwinki, ale także w osoczu krwi. Badania dowodzą, że ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu wzrasta nawet o 1500% podczas terapii. Za to wydolność sportowca wyczynowego może wzrosnąć nawet o 10%.

 

Dla sportowców oprócz odpowiedniego dotlenienia, kluczowa jest również odpowiednia regeneracja po treningu. Badania na piłkarzach prowadzone w Szkocji wykazują skrócenie czasu regeneracji organizmu po treningu aż o 70% w komorze hiperbarycznej.

 

W 2006 Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne zwiększają wydajności organizmu. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodawania ich do listy zakazanych substancji i metod.

 

 

 

Regeneracja:

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych skupiające się na korzyściach jakie niesie za sobą terapia w komorze Hiperbarycznej pokazują, że dzięki tym zabiegom ilość komórek macierzystych w organizmie może zwiększyć się nawet 8-krotnie. Komórki Macierzyste to takie, które posiadają 2 cechy – Nieograniczona możliwość podziału oraz możliwość różnicowania się w komórki innego typu. To one produkowane przez szpik sprawiają, że organizm jest w stanie się sam regenerować. W wyniku wysiłku fizycznego, wiele włókien  zostaje uszkodzonych, a na ich miejsce powstają nowe, wydajniejsze, silniejsze. Oprócz znacznej poprawy zdrowia sportowców, zauważono poprawę kondycji, oraz wydolności. Nic więc dziwnego, że największe zespoły NBA, NHL i NFL regularnie korzystają z terapii hiperbarycznej. W badaniu przeprowadzonym w Szkocji z udziałem piłkarzy wykazano, iż czas potrzebny do regeneracji organizmu po treningu zmniejszył się o 70% dzięki terapii hiperbarycznej. Inne badania za to pokazują, że wydolność sportowca może zwiększyć się o 10%.

 

 

Urazy/kontuzje:

Przebywanie w Komorze hiperbarycznej przyczynia się do większego przyswajania tlenu przez organizm. Zwiększone ciśnienie i wyższa zawartość tlenu pobudzają szpik kostny do produkcji komórek macierzystych, których jest nawet 8-krotnie więcej w organizmie podczas terapii.

 

Do tego oddychając powietrzem w komorze stymulujemy naturalny proces gojenia się ran. Dlatego właśnie światowej klasy sportowcy decydują się na terapię w komorze hiperbarycznej, a one pomagają im wrócić do siebie po kontuzji.

 

 

Korzyści:

  • Zmniejszenie czasu regeneracji (nawet do 70%)

  • Zmniejszenie czasu rekonwalescencji po kontuzjach

  • Zwiększona (nawet 8-krotnie) produkcja komórek macierzystych

  • Zwiększenie ilości ATP

  • Zanikanie efektu DOMSów oraz zakwasów

  • Zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach

  • Zwiększenie wydolności organizmu

  • Przyspieszenie metabolizmu 

  • Niwelowanie stanów zapalnych

 

 

Oprócz korzyści korzystania z tlenoterapii hiperbarycznej opisanych powyżej warto dodać, że lepsze dotlenienie komórek = szybsza przemiana materii. Oznacza to, że przy odpowiedniej diecie organizm jest w stanie lepiej metabolizować składniki odżywcze, co może przełożyć się na spalanie tkanki tłuszczowej.